Kielecka Scena Hip-Hop

TuKielce


PAWLAK - NIEPOPRAWNIE (recenzja)

mat_bie, sob., 21/02/2015 - 20:30 »

PAWLAK - NIEPOPRAWNIE

Zapraszamy do lektury recenzji albumu Pawlak - "Niepoprawnie"
autorstwa Łukasza Kalupy / RapDuma.pl

Na mapie hiphopowej kultury w Polsce Kielce już dawno wpisały się jako ostoja rapu. Wzgórze Ya-Pa 3, Liroy, Kajman czy Rover to wizytówki polskiego rapu. Kielce to także prężnie działające podziemie. W listopadzie 2014 swoją pierwszą solową produkcje wydał Pawlak - działający na tamtejszej scenie już od połowy lat 90. Znany ze współtworzenia składu Projekt Hamas. Myślę, że jego album Niepoprawnie to coś, co powinniście sprawdzić. Widać prace włożoną w krążek, zaangażowanie, które przyczyniło się do powstania albumu na dobrym poziomie.

Niepoprawnie to bardzo ciekawy dojrzały projekt. Płyta Karola z Kielc to jedna z tych płyt, która skłania do poważniejszych przemyśleń, refleksji. Dzieje się o za sprawą światopoglądu jaki prezentuje nam Pawlak. Porusza tematy relacji miedzyludzkich, zasad jakimi się kieruje w życiu, hierarchii w jego życiu i polityki, jest też widoczny lokalny patriotyzm.

Tematy na ogół są ciężkie w odbiorze i na pewno autor zdawał sobie z tego sprawę dlatego też dołożył starań, aby były przedstawione w oryginalny i ciekawy sposób, który ma przykuć uwagę. W czasach gdy coś innego jest fresh, gdy słuchacze preferują nowoczesne brzmienie on wydaje płytę klasyczną z ciężkimi tematami. Jak sam Pawlak mówi że ma on być podsumowaniem działalności na scenie wspólnie z kolegami z Projektu Hamas. Dlatego mamy powód argumentujący nam obraz krążka.

Widać, że raper zna swoje miejsce i swoją wartość, pewne flow, proste metafory, samoświadomość, która podpowiada żeby nie dążyć do przebicia się ponad Szklany sufit. Kawałek krytykujący bardzo ostro kwestie polityki odkrywa zdanie rapera odnośnie bezprawia jakie tworzy władza. Może i dobrze, że taki numer się znalazł na płycie bo widać, że to co się dzieje w naszym kraju prowadzi do frustracji obywateli. Osobiście mam skłonność do takich wyrazistych produkcji pośród wszechobecnej fali monotematycznych projektów tak naprawdę o niczym… Ostra Narracja nawołująca do realizacji swoich celów w trudnych czasach. Zachęcam do przesłuchania albumu od intro do outro, ale chciałbym zaproponować abyście poświęcili dłuższą chwilę nad kawałkiem "Krzyż". Nie z powodu, że został do niego zrealizowany teledysk ale z całej tej płyty ten numer i numer z Roverem ("Zmiana Zasad") jakoś wyraźniej wbiły mi się do głowy. Gdy pisałem z Karolem i jednocześnie słuchałem płyty to widziałem, że utożsamia się z nią w pełni. Widać, że to bardzo ważny materiał dla niego choć podkreślił w rozmowie, że nowy materiał będzie inny co już zaznaczył w zakończeniu płyty, gdzie outro ma już inny charakter. Jaki będzie? Niestety musimy czekać choć po takim debiucie warto poczekać i sprawdzić najnowsze produkcje Pawlaka.

Jeśli chodzi o warstwę instrumentalną to za większość bitów odpowiada znany ze współpracy z Roverem - Sakier. Ciekawe samplowane produkcje, klimatyczne, momentami nostalgiczne bity ("Tyle pragnień") czy typowo uliczne podkłady ("Wendetta"). Za mistrzowsko dobrane cuty odpowiada Dj Łapy.

Zachęcam do sprawdzenia
Pawlak – Niepoprawnie Własny Hajs Records
Autor: Łukasz Kalupa

Źródło: RapDuma.pl

ODSŁUCH PAWLAK - NIEPOPRAWNIE

Album można zamawiać na niepoprawnie.com.pl oraz pawlakniepoprawnie@gmail.com

Tracklista Pawlak - Niepoprawnie:
01. Intro
02. Szklany Sufit
03. Krzyż
04. Karol Z Kielc
05. Wendetta
06. Zmiana Zasad feat. Rover
07. Tyle Pragnień
08. Skit Bestie
09. Bestia
10. Pochodnia feat. Blemia, Kamil Jabłoński
11. Narracja
12. Oczekiwania
13. Wojna feat. Anton, Prod. Gruby
14. Outro – Własny Hajs

facebook.com/Pawlak

Projekt jest objęty patronatem portalu TuKielce.info

powrót

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać


szukaj .
Reklama

<