Kielecka Scena Hip-Hop

TuKielce


Powrót do Historii: Przedstawienie sylwetki Radoskóra

asdluki, wt., 18/08/2009 - 00:14 »


Prezentujemy nowy cykl artykułów pt. "Powrót do Historii". Będziemy przypominać "stare dzieje" kultury hip-hop w Kielcach jak i sylwetki ludzi związanych z nią.

Na pierwszy ogień pójdzie członek formacji Wzgórze Ya-Pa 3, Puzzle oraz V.E.T.O. - Radosław Kobuz znany szerszemu gronu jako Radoskór.


Działalność


Radoskór ( Radosław Kobuz ur. w 1976 roku w Kielcach ) rozpoczął swoją przygodę z rapem jeszcze przed rokiem 1995, nagrywając amatorskie kawałki z Wojtasem oraz Fazim. W 1995 wraz z Wojtasem oraz Fazim udali się do Liroya, który do tego czasu zyskał już pewną renomę jako raper. Tam, jako wzgórze Ya-Pa 3, chłopaki rozpoczęli z nim współpracę. Skład Wzgórza został jednak zmieniony, gdyż Fazi (któremu brakowało poczucia rytmu i talentu w rapowaniu) został zastąpiony przez Zajkę (w tym czasie b-boy'a w zespole Broken Glass), którego z Wojtasem oraz Radoskórem poznał Liroy. Chłopaki nagrali z Liroyem ogólnopolski przebój "Scyzoryk". Niestety Liroy i chłopaki ze Wzgórza zostali poróżnieni na tle finansowym, a konflikt między nimi trwał aż do roku 2004/2005. W tym samym roku nakładem SP Records wyszła pierwsza płyta zespołu Wzgórze Ya-Pa 3, o tym samym tytule. Była to pierwsza płyta z żywym scratchingiem, w wykonaniu DJ'a Feel-x'a.

Po wydaniu płyty i odegraniu zaledwie kilku koncertów, Radoskór z nieznanych do tej pory przyczyn odszedł z zespołu, na rzecz założonego przez siebie zespołu Puzzle. Z Puzzle Radoskór nie wydał oficjalnie żadnego kawałka. W 1997 Radoskór, wraz z PSF'em (dotychczasowym b-boy'em) założył zespół V.E.T.O.. Wraz ze Wzgórzem Ya-Pa 3, stworzyli po przyjacielsku Agro Skład. V.E.T.O. zadebiutowało w roku 1997 utworami "Styl południowo-wschodni" (nagranym wspólnie ze Wzgórzem Ya-Pa 3) oraz "Veto", umieszczonymi na składance "Hiphopla", wydanej przez S.P. Records.

Później Radoskór pojawił się w kawałku "Wspólna scena", nagranym w ramach projektu 10 osób, w którym udział wzięli najpopularniejsi wtedy raperzy i ekipy, takie jak: Wzgórze Ya-Pa 3, czy Born Juices. 1998 rok był dla V.E.T.O. rokiem przełomowym. Gościnnie wystąpili w kilku kawałkach na płycie "Trzy" Wzgórza Ya-Pa 3 oraz na "jasnej stronie" "Produkcji hip-hop" DJ 600V z kawałkiem "Nie trzaskaj furtką".

Wtedy też właściciel wytwórni RRX, Krzysztof Kozak ps. "Kozanostra", dał im pieniądze, które miały być przeznaczone na wynajęcie studia w celu nagrania płyty. Całe pieniądze zostały jednak przeznaczone na alkohol oraz na miękkie narkotyki. Jednak w końcu płyta została zrealizowana w prowizorycznym studiu. Debiutancka płyta zespołu pt. "Vetomania" ukazała się w marcu 1999 roku nakładem wytwórni RRX. W 2000 roku zespół zaczął nagrywać kolejną płytę. Ukazała się ona na początku 2001 roku i nosiła tytuł "Drugie życia tchnienie". Po jej wydaniu członkowie V.E.T.O. wzięli się za solowe projekty. W czerwcu 2004 roku zespół nagrał trzecią płytę - "Do 3 razy sztuka".

Przez cały okres tworzenia z V.E.T.O., Radoskór regularnie udzielał się na projektach Wzgórza Ya-Pa 3 oraz innych muzyków, z którymi nawiązał bliższe kontakty, takimi jak PIH czy Franek. Twórczość Radoskóra naznaczona była jednak alkoholem, narkotykami i pogłębiającymi się problemami finansowymi (przykładem tego, może być kawałek "2003" PIH'a, gdzie wspomina o przekrętach finansowych Radoskóra). W 2004 Radoskór rozpoczął prace nad solowym projektem (został do niego nawet nakręcony promocyjny teledysk), który jednak nigdy nie został dokończony.

Przełom w twórczości Radoskóra nastąpiła w 2006, kiedy wystąpił gościnnie na płycie Liroy'a, nagrywając z nim kawałek "Ta noc jest za krótka na sen" (kawałek miał dać wyraz odwilży pomiędzy byłymi członkami Wzgórza, a Liroyem). Obecne wypowiedzi członków Wzgórza Ya-Pa 3, wskazują na to, że Radoskór wciąż boryka się ze sporymi problemami alkoholowymi oraz finansowym. Chodzą jednak w internecie plotki, iż na nowej płycie Liroy'a "Nie dla dzieci", ukaże się również kawałek z Radoskórem.

Teledyski


Ciekawostki


W 1998 roku, Radoskór, wraz z innymi wykonawcami polskiego hip-hopu takimi jak Bolec, Nagły Atak Spawacza, czy Kaliber 44 zagrał w fimie pt. Poniedziałek Witolda Adamka, gdzie zagrał Artura.

Radoskór wystąpił gościnnie w kilku scneach teledysków Wzgórza Ya-Pa 3 do utworów "Ja Mam To Co Ty", oraz "Rap Symfonia".

Teledysk HAJC został opublikowany niezależnie. Prezentowany jedynie na kilku przeglądach filmów amatorskich i kanale YouTube. Współpraca została zerwana w trakcie realizacji, a materiał dokończony na własną rękę przez autorów zdjęć pochodzących z drugiej kamery. Wersja oficjalna teledysku nigdy nie została wydana.

powrót

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

Kąkretna postać,,pozdr.

Kąkretna postać,,pozdr.

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

.

ZAJEBISSTY ARTYKUŁ!!! RADEK WRACAJ O RAPU!!!

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

Zajebisty artykuł?

Zajebisty artykuł? Wikipedia niestety się kłania...

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

Fakt kurwa ze wiekszosc

Fakt kurwa ze wiekszosc rzeczy z wiki wygarniete ale zdjec radzia jak jest brunetem za chuja nie widzialem ;)
Do tego cala ta afera z hajcem radek jak ma zamiar wrocic to niech przywiezie caly hajc ktory pozyczyl.

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

nie ma infa o współpracy z

nie ma infa o współpracy z Tedem który był w stajni RRX razem z Radziem

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

Radek eleganckie rapsy

Radek eleganckie rapsy robił , prze zrzutowe teksty niektóre pisał. Niech wraca razem z Pękolem

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

Fakt radioSkun się stoczył

Fakt radioSkun się stoczył ale kiedyś elegancko było

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

DO CHÓJA WENTYLA

RADEK RADEK DAWAJ JEDNIODNIOWY MILIONER, DO CHÓJA WENTULA HEHEHE JEGO TEKSTY SA MASAKRA

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

przechwalał się

pamiętam jak Radoskór przesiadywał w nieistniejącym już Young Pub w Kielcach, ciągle gadał o tym że do Piotrkowa Trybunalskiego ma jechać żeby tam w spokoju móc pisać teksty (bo w Kielcach nie daje rady, bo nie czuje klimatu, itd). Dużo gadał a jeszcze więcej chlał...

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

a ja się zgadzam...

a ja się zgadzam że zajebisty artykuł, bo to ja go na wikipedii napisałem ;-P... chcę tylko zaznaczyć, ze nie jestem pewien co do zespołu Puzzle. napisałem że był to odrębny zespół, jednak obecnie wydaje mi się, że był to po prostu zespół V.E.T.O., a Puzzle to była jego pierwotna nazwa... trudno jednak powiedzieć co jest prawdą, bo informacji na ten temat jest bardzo mało, a prośby członków WYP3 o jakiekolwiek informacje, sepłzły na niczym...

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

szukaj .
Reklama

<