Kielecka Scena Hip-Hop

TuKielce


BORIXON

brx

Borixon (Tomasz Borycki) urodzony w 1977 roku, nazywany także Borygo, Rekin, Boria, Borys a w skrócie BRX. Zaangażowany w kulturę Hip-Hop od początku jej istnienia w Polsce. Borixon kojarzony jest głównie z legendarną polską grupą Wzgórze Ya Pa 3. Swoją karierę rozpoczynał współpracując z Liroyem, grając z nim koncerty na trasie albumu "Scyzoryk".Dołączył do składu

WYP3 w 1997 roku po odejściu z niego Radoskóra. Podczas dotychczasowej kariery niesamowity temperament Borixona i poczucie humoru zjednuje mu wiele sympatii, przyjaciół i fanów jak również wrogów, którzy nie mogą zaakceptować jego stylu jako rapera jak i też człowieka. Borixon związany był lub jest z różnymi ekipami, np.: GibGibon, Bukkake Warriors, LWWL, Camey Sqad i Flahaha.

Rok 1997: W kwietniu 1997 roku Borixon dołącza do ekipy WYP3, wtedy też można usłyszeć go na drugiej już płycie Wzgórza - "Centrum", na której znajduje się kultowy kawałek dla polskiego hiphopu "Język polski", w którym gościnnie występują Radoskór, Joka i Jajonasz. Borixon zaangażowany jest w projekt "10 Osób - Wspólna Scena". W tym samym roku grupa zdobyła tytuł najlepszego zespołu festiwalu "Odjazdy 95". Na półkę Wzgórza trafiła także nagroda na "Yach Film Festival 96" za najlepszy klip alternatywny "Po prostu życie". Nieporozumienia z wydawcą doprowadziły do zmiany wytwórni. Wzgórze podpisało kontrakt z warszawską wytwórnią RRX i przystąpiło do nagrywania trzeciej płyty.

Rok 1998: Nakładem RRX ukazuję się album WYP3 zatytułowany "Trzy". Na płycie gościnnie pojawiają się raperzy z takich ekip jak Trzyma, Moleta i VETO.

Rok 1999: Ukazuje się płyta "Ja Mam To Co Ty". Ze współpracy Wzgórza z Warszafskim Deszczem przy piosence "Ja mam to co ty" (sample ze "Snu o Warszawie" Niemena) można już wyodrębnić szczególną przyjaźń między Borygiem i Tedem. W 1999 r. Borixon nagrał wraz z Pękiem nielegal "V-emblemat".

Rok 2000: Ukazuje się płyta wzgórza "Precedens", wtedy też Borixon przyjmuje już na stałe ksywę Borixon i z Kielc wyprowadza się do Warszawy. Borixon z Tedem zakładają Gib-Gibon Skład - projekt freestylowy, w który później włącza się CNE, WSZ i inni raperzy.

Rok 2001: W 2001 roku ukazuje się pierwszy solowy album Borixona "Kolejna Część". Płyta ukazuje się nakładem RRX. Dwa teledyski do tej płyty odbiły się mocnym echem w środowisku hiphopowców. Pierwszym do utworów "Bauns/Rap Tętni" wzbudził kontrowersję, drugi do utworu "A Miało Być Tak Pięknie" - smutek i melancholię. Na płycie wyczuć można fascynację baunsem i przywiązanie do rodziny RRX.

Rok 2002: Druga solowa płyta kieleckiego rapera "Mam Pięć Gram" ukazuje się i przechodzi raczej bez echa, pomimo bardzo dobrych kawałków i udziału najlepszych MC w Polsce wytwórnia Camey nie stara się nawet promować płyty. Do płyty powstaje tylko jeden teledysk. 2002 rok to ostania płyta Wzgórza zatytułowana "Stara Szkoła Rapu". W tym też roku w internecie ukazuje się nieoficjalna płyta "Gib-Gibon Sład - Borys i Fiodor" na której znajdują się freestylowe kawałki Tedego i Borixona nagrane w studiu RRX.

Rok 2003: Rok 2003 obfituje płytą Borixona "Hardcorowa Komercja - Nic Naprawdę", która otrzymuje skrajne recenzje. Na początku miała być to wspólna płyta Borixona i Onara, lecz Onar wycofuje się z tego projektu. Na płycie Haka gościnnie usłyszeć można Rudego MRW i StahuStaha. Haka to pierwszy płyta w Polsce w całości zachowana w klimatach baunsu. Tytuł "Nic naprawdę" odzwierciedla urok tej płyty. Płyta zostaje wydana przez wytwórnie FUNDAMENT a teledysk do utworu "Platynowe Sombrero" jest najczęściej ściąganym teledyskiem na portalu Hip-Hop.pl. Po nagraniu płyty Hardcorowa Komercja Borixon wraca do rodzinnych Kielc.

Rok 2004: Ukazuje się płyta "Rap Daje Mi Siłę", która promowana jest dwoma teledyskami. Utwór "beletudo" zostaje okrzyknięty jednym z lepszych kawałków melanżowych. Ukazuje się pierwszy oficjalny nielegalny album Borixona "Kielce się Palom".

Rok 2006: Borixon zakłada firmę Juicey - Juice Promotion, która zajmuje się organizacją koncertów w Kielcach. Z czasem powstaje strona www.juicey-juice.fotolog.pl i www.juiceyjuice.pl. Na koniec roku 2006 Borixon wypuszcza na rynek swoją linie odzieży markowanej logiem Juicey Juice. Na początku grudnia ukazuje się kolejna płyta Borixon "Zacieram Ręce Dzieciak", którą wydaje Camey Studio. Prawdopodobnie jest to ostatnia płyta Borixona wydawana przez to wydawnictwo. W październiku ukazuje się płyta winylowa "Rap Daje Mi Siłę". Rok 2006 obfituje w wiele zagranicznych zaproszeń koncertowych, między innymi Borixon zagrał koncert w Amsterdami, USA oraz Paryżu w klubie ABC Espace, wraz z Noriega i DJ Vip.

Rok 2007: Zapowiedziane albumy: Bukakke Warriors LWWL

DYSKOGRAFIA:

Kolejna Część
"Kolejna Część"
2001
Mam Pięć Gram
"Mam Pięć Gram"
2002
Hardcorowa Komercja
"Hardcorowa Komercja"
2003
Rap Daje Mi Siłę
"Rap Daje Mi Siłę"
2004
Zacieram Ręce Dzieciak
"Zacieram Ręce Dzieciak"
2006

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać


szukaj .
Reklama

<