Kielecka Scena Hip-Hop

TuKielce


WZGÓRZE YA-PA-3

Pierwsza płyta Wzgórza Ya-Pa 3 stała się kamieniem węgielnym pod budowę polskiej sceny hip-hop'owej. Choć powszechnie uważa się, że Liroy jest ojcem chrzestnym polskiego Hip-Hop'u, to właśnie debiutancka płyta kieleckiego składu była pierwszą, prawdziwą hip-hop'ową płytą w Polsce. Wzgórze stało się jednym z najważniejszych zespołów w historii, który obok Kalibra i Liroya przyczynił się do narodzin polskiego rynku hip-hop'owego. Stało się tak jak to przepowiedział Zajka - "MC jest teraz kilku, za rok będzie bez liku...".

Pionierzy stylu
Członkowie Wzgórza Ya-Pa 3 są jednymi z pionierów polskiego Hip-Hop'u. Wszystko zaczęło się w 1991 r., kiedy to dwóch zajaranych rapem Kielczan: Wojtek "Wojtas" Shmidt i Radek "Radoskór" Kobuz, zaczeło układać swoje pierwsze teksty. Rok później dołączył do nich Michał "Zajka" Łakomiec. Niedługo potem skład zaczął oficjalnie istnieć i przyjął nazwę Wzgórze Ya-Pa 3. Nazwa ta wzięła się od miejsca potocznie nazywanego "Wzgórze Apaczy", na którym przy alkoholu spotykali się ludzie rozkminiający o przeróżnych sprawach. Wojtas, Radoskór i Zajka również często tam bywali. Ich pierwszym oficjalnym nagraniem był gościnny udział na płycie "Albóóm" w kawałku "Scyzoryk", do którego wytwórnia BMG nakręciła klip. Utwór ten zaprezentował styl Wzgórza i pokazał ich szerszemu gronu słuchaczy. Idąc za ciosem zespół przygotował demo, na którym znalazły się trzy nowe nagrania plus remix "Scyzoryka". Materiałem tym zainteresowała się wytwórnia SP Records. Dnia 1 maja 1995 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. "Wzgórze Ya-Pa 3" choć nieoficjalny tytuł brzmiał "Co cię Wkurwia?! Jebani Wachacze! I Huy!". Krążek rozszedł się w ilości 40000 egzemplarzy. Po kilku zagranych koncertach skład opuścił Radoskór, zakładając najpierw zespół Puzzle, a później wraz z Pękiem grupę V.E.T.O. Wolny wakat zajął Tomek "Borygo aka Rekin" Borycki. Ze Wzgórzem nagrywał także DJ Feel-X. W tym samym roku grupa zdobyła tytuł najlepszego zespołu festiwalu "Odjazdy 95". Na półkę Wzgórza trafiła także nagroda na "Yach Film Festival 96" za najlepszy klip alternatywny "Po prostu życie".

WYP3 w centrum
W 1997 r. nakładem SP Records na półki sklepowe trafił drugi album zespołu pt. "Centrum". Przed wydaniem płyty nastąpiła zmiana DJ'a. Skład opuścił Feel-X zasilając szeregi Kalibra 44. Jego miejsce zajął Marcin "Hans" Tofil, który oprócz stania za adapterami próbował swoich sił na mikrofonie. Wzgórze zadedykowało swój drugi krążek zmarłemu Wembley'owi, jednemu z najlepszych b-boy'ów w Polsce. Nieporozumienia z wydawcą doprowadziły do zmiany wytwórni. Wzgórze podpisało kontrakt z warszawską wytwórnią RRX i przystąpiło do nagrywania trzeciej płyty. W między czasie zespół nagrał kilka kawałków na ścieżkę dźwiękową do filmu "Spona". Rok później ukazała się kolejna płyta zatytułowana "Trzy". Na krążku znalazł się jeden z najważniejszych polskich utworów hip-hop'owych. Chłopaki wspierani przez 3H/Warszafski Deszcz nagrali "Ja mam to co Ty", utwór który z miejsca wszedł do kanonu polskiego Hip-Hop'u. Kilka miesięcy po premierze skład opuścił DJ Hans. Pod koniec 1998 r., do sklepów trafiła epka "Ja mam to co Ty". Ten mini album poskładany był głównie z remixów i utworów zebranych ze składanek. Wzgórze jednak nie próżnowało i już w połowie 2000 r. wyszła czwarta płyta pt. "Precedens". Umiejętności i podejście do muzyki WYP3 ewoluowały, tym razem prócz zmiany stylu otrzymaliśmy także nowe logo zespołu. Solowe projekty Borixona, jego przeprowadzka do Warszawy, sprowokowały do plotek na temat rozpadu grupy. Kres pogłoskom dała wydana pod koniec 2002 r. płyta "Stara szkoła rapu". Bitami na albumie zajęła się czołówka polskich producentów Camey, 600V, Magiera i L.A. Jednak jakiś czas później, z wypowiedzi chłopaków po jednym z koncertów, można było wnioskować, że działalność zespołu ma się ku końcowi.

A.G.R.O.
Członkowie Wzgórza są założycielami kieleckiego AGRO klanu, porównywanego niegdyś z warszawską klimą. Klan miał charakter zaprzyjaźnionej grupy ludzi nadających na tych samych falach, myślących podobnie i zajmujących się tymi samymi rzeczami, także Hip-Hop'em. Agro styl reprezentowali Wojtas, Zaika, Borygo, Hans, Pęku, Radoskór i jeszcze kilku ziomków. Samo określenie A.G.R.O. wzięło się od nazwy sklepu Agro Centrum, który znajdował się niedaleko mieszkania Borixona w Kielcach. Dla członków grupy Agro skład był drugą rodziną, z nią spędzali swój wolny czas, z nią organizowali różne akcje i wspólne tworzyli Hip-Hop. Członkowie zespołu wielokrotnie w swoich rymach odwoływali się do A.G.R.O., a na płycie "Centrum" nagrali nawet o nim dwa kawałki "A.G.R.O. Stop" i "Agro Schody".

WYP3 vs Tymon
Po pierwszych sukcesach, po zainteresowaniu, z jakim spotkały się wśród słuchaczy pierwsze płyty, po zdobyciu popularności, zespół stanął w obliczu krytyki ze strony redaktora magazynu Klan. Uskrzydleni pochwałami nie potrafili pogodzić się z faktem, że naczelny, wówczas recenzent płyt hip-hop'owych, śmiał wytknąć braki płycie "Centrum". Chłopaki ze Wzgórza nagrali kawałek "Fast Food", który znalazł się na składance "Znasz zasady", stał się on wyrazem niezadowolenia po krytyce wystosowanej przez Tymona. Obrona członków WYP3 opierała się zasadniczo na wersach w stylu "wkurwia Cię wzgórze, proste nie słuchaj" oraz na bluzgach i mało wyszukanych pogruszkach. Tymon, jako że nie tylko zajmuje się pisaniem, ale i sam jest raperem nie pozostał im dłużny. Nagrał utwór "Tyle słów", którym utarł nosa kieleckiemu składowi. W swoim utworze Tymon zawarł kilka wersów, które znokautowały pionierów stylu: "gdy mam dłonie na piórze / zawsze kogoś wkurzę / gdy mam dłonie na mikrofonie / zostawiam ludzi w komie", "o tyle jestem większy od każdego z Was / że podczas gdy Wy jesteście Wzgórze ja jestem K2", "nawet mówiąc chuj Ci w dupę, mówisz przez samo "h" / więc nie udawaj gościa co język polski zna", "Wasz album nie sprzedał by się nawet gdyby gratis / dodawano do niego dziwkę z paczką prezerwatyw".

Wspólnie na mikrofonie
Zespół wzgórze Ya-Pa 3 ma na swoim koncie trzy kolaboracje, które zaowocowały utworami przyjętymi z dużym odzewem. Pierwszy z nich nagrany w 1994 r. wraz z Liroyem zyskał rozgłos z kilku powodów. Utwór "Scyzoryk" był pierwszym oficjalnym nagraniem Wzgórza. Oprócz promocji albumu Liroya przedstawił także szerszej publiczności zespół z Kielc. Współpraca ta oprócz sporego hitu, przyniosła pierwsze nieporozumienia na rodzącej się pomału scenie hip-hop'owej. Członkowie zespołu uważali, że zostali w pewien sposób oszukani przez wydawcę i Szakala. Nie zostali odpowiednio potraktowani w zamian za współpracę. Niedawno zwaśnieni raperzy nagrali razem kawałek "My robimy to tak" na "Road Hip-Hop 2005", co jest dowodem, że dawne spory odeszły w cień. Drugim ważnym utworem stał się kawałek "Język polski" z płyty "Centrum" nagrany wraz z Kalibrem 44. Był to najlepszy numer na płycie i pokazał nowy nurt w polskim Hip-Hop'ie. Panowie zaprezentowali luźną żonglerkę rymami i zabawę słowem. Zwrócili się w stronę bardziej klasycznych brzmień hip-hop'owych. Jednak największe uznanie zyskał utwór nagrany wraz z 3H/Warszafskim Deszczem "Ja mam to co ty". Ta kolaboracja stała się najbardziej spektakularną w historii polskiego Hip-Hop'u. Utwór zaskakiwał świetnym pomysłem, kapitalnym zgraniem, popisowymi skreczami Mariana, dobrym rapem, był też pewnym przymierzem między Kielcami, a rosnącą w sile Warszawą.

Na własną rękę
Już w 1999 r. Borixon nagrał wraz z Pękiem nielegal "V-emblemat". Borygo chciał udowodnić, że ma dużą potrzebę nagrywki i nie będzie się oglądał na kolegów. W 2000 r. razem z Tede założył freestyle'owy skład GibGibon, czego owocem był wydany w 2002 r. singiel. Rok wcześniej do sklepów trafił pierwszy solowy album Borixona zatytułowany "WYP3/Kolejna Część". Na albumie dużo udzielają się Wojtas i Zajka, stąd nawiązanie do Wzgórza w tytule płyty. W listopadzie 2002 r. Camey Studio wydała drugie solo BRX'a. Na "Mam 5 gram" raper zaprezentował swój nowy styl. Bounsowo-imprezowe kawałki przeważały na płycie. Ten kierunek rozwoju Borygo w pełni zaprezentował na wydanej w 2003 r. płycie "Nic naprawdę" projektu Hardkorowa Komercja, w którym udział wzięli także Ośka, Camey, Volt oraz gościnnie Onar, StahuStah i Rudy. Cały zgromadzony materiał jest mocno klubowy, z dużą ilością kiwających dźwięków. W listopadzie 2004 r. ukazał się trzeci solowy album Borixona "Rap daje mi siłę". W porównaniu do dwóch poprzednich solówek BRX odbił nieco w inną stronę. Zmniejszył ilość gorących kawałków, na rzecz bardziej osobistych i ambitniejszych tematów. Cała płyta jest mieszanką nowoczesnych produkcji, szczerych tekstów i dobrego, opartego na doświadczeniu rapu. Na początku 2005 r. także Wojtas nagrał swój solowy album "Moja Gra". Na albumie zgromadził sporą liczbę znakomitych producentów takich jak: Waco, 600V, LA, OSTR, Tabb. Gościnnie zarapowali m.in.: Pęku, Peja, Borixon, Dab, Gutek, Fu. Zajka również szykował własny materiał, ale jak dotąd żadnych owoców tej pracy nie otrzymaliśmy.

DYSKOGRAFIA:

"WZGÓRZE YA-PA 3"
1995
"CENTRUM"
1997
"3"
1998
"JA MAM TO CO TY"
1998
"PRECEDENS"
2000
"STARA SZKOŁA RAPU"
2002

Teledyski:

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

przydałoby sie uaktualnic

przydałoby sie uaktualnic bio Wzgórza.

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

przydało by sie !!

przydało by sie !!

»Zaloguj się lub zarejestruj by odpowiadać

szukaj .
Reklama

<